Wyroki w sprawie kredytów frankowych

Coraz częściej zdarza się, że kredytobiorcy otrzymują pozytywny dla siebie wyrok w sprawie kredytu we frankach. We wrześniu 2018 roku Sąd unieważnił umowę kredytową z Getin Noble Bankiem, zapadł wyrok – kredyt we frankach uznano za nieważny i bank z kredytobiorcą musieli się rozliczyć w złotówkach. To nie odosobniony przypadek.

Z roku na rok zapada coraz więcej pozytywnych wyroków dla frankowiczów, jesienią 2018 roku było ponad dwadzieścia takich wyroków.
Pod koniec czerwca 2019 r Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które jest niekorzystne dla banków. Sędziowie zamienili kredyt walutowy na złotowy, a zostawili to samo oprocentowanie. Przedstawiciele banków ostrzegają przed konsekwencjami, a frankowicze się cieszą. Troje sędziów uznało, że swobodny sposób, w jaki banki ustalają kursy walutowe,

„jest sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta”, zaś klauzula, która na to pozwala, jest niedozwolona.
Wyeliminowanie indeksowania oznacza, że spłacany przez klientów kredyt będzie w złotówkach, a rata będzie obliczana w oparciu marżę banku oraz stawkę LIBOR, która od kilku lat jest ujemna. Kredyty w złotych często oparte są o trzymiesięczny WIBOR, który wynosi obecnie ok. 1,7 proc.

Wyrok sądu w sprawie kredytu we frankach nie dotyczy wszystkich instytucji bankowych. Na przykład PKO BP, jak czytamy w raporcie, dostał 1160 pozwów od frankowiczów, w tym dwa zbiorowe. Kredytobiorcy żądają w nich unieważnienia całej umowy, jej części lub różnych rekompensat. Łączna wartość spornych spraw to 265 mln zł. Bank przekonuje, że żadna z jego klauzul nie została wpisana na listę klauzul niedozwolonych i większość spraw wygrywa. Ogółem orzeczenia sądów dotyczą czterech rodzajów klauzul spotykanych w umowach kredytowych, a które zostały uznane przez sądy za naruszające interesy konsumenta, a w efekcie bezskuteczne. Jeszcze niedawno ludzie chętnie brali kredyty we frankach, wyroki które obecnie zapadają dają nadzieję wielu poszkodowanym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *