Mam kredyt we frankach, co robić?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt we frankach to już wyrok. Czy można podjąć jakieś działania, aby zmienić swoją sytuację? Czy kredyt we frankach był po prostu złą decyzją? Równie wiele osób neguje konieczność pomocy osobom posiadającym taki kredyt.

Kredyt we frankach – o co chodzi?

Korzystne dla klientów orzeczenia sądów spowodowały, że osoby, które wzięły kredyt indeksowany do kursu waluty obcej, znalazły się w bardzo dobrej sytuacji prawnej. Sądy orzekały w związku z czterema rodzajami klauzul zapisywanych w umowach kredytowych, a które zostały uznane przez sądy za naruszające interesy konsumenta, a w efekcie bezskuteczne.

  • Klauzula indeksująca kwotę udzielonego kredytu do kursu waluty obcej (najczęściej
    CHF, ale zasada dotyczy generalnie każdej waluty obcej)
  • Klauzula ubezpieczenia niskiego wkładu własnego
  • Klauzula dowolnej zmiany oprocentowania kredytu. W niektórych umowach kredytowych, zwłaszcza tzw. starego typu umów mBanku, oprocentowanie kredytu nie jest uzależnione od oprocentowania rynkowego (stawka LIBOR) powiększonego o marżę, lecz wyznaczane jest decyzją banku. Taka konstrukcja została uznana za niedopuszczalną przez sądy
  • Klauzula podwyższonego oprocentowania lub ubezpieczenia za okres po wpisie zabezpieczenia banku na hipotekę nieruchomości a przed dostarczeniem dokumentów do banku

Najlepszym rozwiązaniem dla osób posiadających kredyt z zawartymi niedozwolonymi klauzulami, jest złożenie sprawy w sądzie. Obecnie wiele kancelarii adwokackich podejmuje się prowadzenia takich spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *