Co dalej z kredytami frankowymi?

W naszym kraju udzielono ok. 600 tys. kredytów frankowych. W znacznej części były one zaciągane przez małżeństwa. Z tego powodu liczba osób zainteresowanych tą sprawą wzrasta kilkukrotnie w stosunku do wspomnianych zobowiązań finansowych, jeśli weźmiemy pod uwagę członków rodzin. Co dalej z kredytami we frankach? Podczas swojej kampanii wyborczej obecny prezydent Andrzej Duda obiecywał, że wprowadzi ustawę nakazująca bankom przewalutowanie kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Powstał nawet projekt tej ustawy, jednak nigdy nie trafił on do parlamentu.
Zakładał on również utworzenie specjalnego funduszu wsparcia oraz Funduszu Restrukturyzacyjnego.

Zapadł wyrok TSUE – co dalej z kredytami we frankach?

Polscy frankowicze czekają na decyzję, która może odmienić ich sytuację. Dla banków nad Wisłą to potencjalnie wielomiliardowe straty – pisze Bloomberg. A więc co dalej z kredytami frankowymi? TSUE orzekł w środę, że „prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta”. Podobnego zdania był wcześniej UOKiK wraz z Rzecznikiem Finansowym. W podobnym tonie wypowiedział się także Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak mówi prezes UOKiK: – Z doświadczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat na przykład administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Urząd podał, że zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

Kredyty frankowe – co dalej przy wcześniejszej spłacie?

Jeśli kredytobiorca spłacił posiadany kredyt konsumencki przed terminem, bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Banki muszą rozliczyć się z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób odniósł się do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kredyty frankowe – co dalej z perspektywy banku?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, jeżeli kredytobiorca dokona wcześniejszej spłaty kredytu, bank zobowiązany jest dokonać proporcjonalnego rozliczenia pozostałych kosztów kredytu w terminie 14 dni. Jeżeli tego nie zrobi, mamy podstawy prawne, aby dochodzić roszczeń od banku w postaci zwrotu tych kosztów. Okres przedawnienia dla takich spraw zależy od czasu, w jakim doszło do wcześniejszej spłaty kredytu.
Jeśli kredyt spłacono przed dniem 9 lipca 2018 roku, zastosowanie będzie miał 10-letni termin przedawnienia roszczeń. Kredyty spłacone po 9 lipca 2018 roku, będą podlegały 6-letniemu okresowi przedawnienia, co wynika z nowelizacji kodeksu cywilnego dotyczącego przedawnienia roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *